Wat te doen bij (een naderend) overlijden
Een liefdevol afscheid
Is iemand net overleden? Of ben je je aan het voorbereiden op jouw eigen overlijden of dat van een dierbare?
Je mag mij zowel overdag als in de nacht bellen als iemand net is overleden en je een uitvaartbegeleider zoekt. Ook kom ik, in een eerder stadium, graag langs voor een oriënterend gesprek, om uitvaartwensen vast te leggen of als je wil praten over de dood die nadert.
Als iemand net overleden is
…Is er de stilte…. Het is begrijpelijk en niet ongepast als je op dit moment even tijd nodig hebt om de realiteit door te laten dringen of om nog even alleen te willen zijn met je dierbare.
Zodra je er aan toe bent, kun je de (huis)arts bellen en een uitvaartbegeleider zoals ik.
En neem de tijd ….
Wat moet jij doen?
Haal er een arts bij: Als iemand thuis is overleden moet een arts vaststellen of het een natuurlijke dood betreft. Pas daarna mag de verzorging van je dierbare beginnen.
Bel mij: 06 226 337 88.
Je kunt mij bellen, ook in de nacht. We bespreken dan de situatie en bepalen samen op welk moment ik zal komen. Vaak kan ik gelijk komen, maar misschien vind je het fijner om nog even in de stilte te zijn. Dan kom ik later.
In de nacht kan ik komen om je bij te staan en de overledene te verzorgen. Het gesprek om het afscheid vorm te gaan geven, kunnen we uitstellen tot de volgende dag.
Begeleiding van de uitvaart
Een betekenisvol afscheid vormgeven
Wat maakt een afscheid een ‘goed afscheid’? Een goed afscheid biedt troost na een groot verlies, geeft betekenis en nieuwe verbinding (met de overledene, met mensen om je heen). Alle keuzes die worden gemaakt dragen hier samen aan bij. En dat is voor iedereen uniek en persoonlijk. Ik help je graag om gezamenlijk een betekenisvolle uitvaart vorm te geven, uitgaande van de persoon waar het om draait en de kring van mensen om hem of haar heen.
Praktisch gezien begeleid ik jou bij het verzorgen van de overledene en keuze van de plek waar hij/zij zal verblijven, waar en wanneer het afscheid zal zijn, wie wordt uitgenodigd en op welke manier, welke kist, mand of wade, hoe afscheid kan worden genomen, alle wettelijke formaliteiten en natuurlijk de invulling van de afscheidsceremonie.
Aanpak
Mijn meerwaarde zit hem in de volle aandacht die ik geef en mijn wens (en nieuwsgierigheid) om de zieke of overledene iets beter te leren kennen, zodat ik kan aansluiten met ideeën om de uitvaart meer persoonlijk te maken. Ik stel verdiepende vragen en luister goed naar wat er wel en niet gezegd wordt.
Wat we de eerste dag kunnen doen, doen we. Maar ik kom ook de andere dagen om samen het geheel verder vorm te geven. Juist in die tussenliggende dagen zijn er allerlei momenten die, mits met aandacht vormgegeven, diep kunnen raken en troostend zijn voor degene die dichtbij staan.
Ik denk dat het jou helpt in je rouwproces om zelf actief te zijn betrokken bij dat wat er moet gebeuren. Voor de ene is dat helpen bij de laatste verzorging, voor een ander is dat een mooie powerpoint maken. Ik ben flexibel en bekijk steeds wat nodig en wenselijk is. Achter de schermen regel ik wat er geregeld moet worden.
Een laagje dieper kijken
De rode draad
Samenwerken met anderen
Collega uitvaartbegeleiders
Ik doe dit werk niet alleen. Ik werk samen met lieve uitvaartbegeleiders die ook de tijd nemen en aandacht en rust meebrengen. Zij ondersteunen mij regelmatig op de dag van uitvaart, vervangen mij als ik niet beschikbaar ben en nemen waar tijdens mijn vakanties.
Anderen die ik inschakel
Ook schakel ik anderen in wanneer dat nodig is, mensen die gespecialiseerd zijn in het verzorgen van de overledene, een rouwvervoerder, beheerders van rouwkamers, crematoria en begraafplaatsen, een drukker, een muzikant, geestelijk verzorgers, filmmakers en fotografen.
Samen zijn we er voor je en schijnen we je bij.
Over Luna Liefdevol afscheid
Wij zijn onafhankelijk en kleinschalig. Tijd, aandacht, rust en ruimte staan centraal. We zijn flexibel en passen ons aan aan jouw wensen. Je kan op ons rekenen voor coaching en creatieve ideeën.
Voorbereiding bij naderend afscheid
Uitvaartwensen bespreken
Wil je gecremeerd worden, of begraven? Wie mogen er komen en welke sfeer past bij jou? Misschien heb je al wel ideeën voor een mooi afscheidsritueel. Ik kom vrijblijvend bij je langs om kennis te maken en met je in gesprek te gaan. De aanpak die ik gebruik zorgt er voor dat het een levendig en waardevol gesprek wordt. Ook als je nog lang niet van plan bent om te sterven.
Laten we elkaar ontmoeten
Waar je ook staat in je proces, ik luister.
Je kunt een bericht achterlaten met een telefoonnummer. Ik bel dan zo snel mogelijk terug.
Je mag mij ook bellen, een what’s app sturen of sms-en: 06 226 337 88.
Wensenboekje
Om een persoonlijk afscheid vorm te kunnen geven is het voor nabestaanden fijn om iets te weten over wat jouw wensen zijn voor je eigen afscheid. Dit boekje helpt je je wensen op papier te zetten.
Ik kan het je (gratis) per post sturen, of je kan de online-versie met uitleg bekijken.
